2015. december 6., vasárnap

VirtualDub tippek-trükkök - AVI mentése animált GiF-ként

VirtualDub tippek-trükkök 

AVI mentése animált GiF-ként

Az interneten barangolva számtalan helyen botlunk bele .gif kiterjesztésű képekbe, főleg ezek animált változatába. A felépítésük egészen egyszerű, tulajdonképpen képek egymás után rakva, folyamatos cserével valósítja meg a mozgást. Találhatunk tematikus oldalakat ahonnan tölthetünk le különböző témákban ilyeneket, de akár magunk is készíthetünk. Előtérbe került ez a fájl típus azért is, mert a Facebook-ra, már ebben a formában is tölthetünk fel.

2015. november 6., péntek

VirtualDub tippek-trükkök - Körülvágás

VirtualDub tippek-trükkök

 Körülvágás

Miután már magabiztosan tudjuk jó néhány feladatra használni a vágóprogramunkat nézzünk néhány alternatív felhasználási lehetőséget. Elsőként tegyük fel, hogy a videónknak csupán egy szeletét szeretnénk elmenteni. Bocsánat, nem egyértelműen fogalmaztam! Magáról a képről vágunk ki de darabot!  Hasznos lehet ez a funkció képernyő mentések utófeldolgozására is.


2015. október 30., péntek

Logó eltüntetése VirtualDub-val - DeLogo

Logó eltüntetése VirtualDub-val - A másik módszer


Először is szükségünk lesz a méltán népszerű VirtualDub-ra és a hozzá tartozó delogo filterre. Az említett szűrőt külön kell telepítenünk. A telepítéshez töltsük le a DeLogót, majd másoljuk be a letöltött delogo.vdf fájlt a VD telepítési könyvtárában található plugins nevű alkönyvtárba. Ezt követően indítsuk el a VD-t, és a File menü Open video parancsával nyissuk meg a szerkeszteni kívánt videót, de akár a fogd és vidd módszerrel is a VD-re húzhatjuk a videofájlt.




2015. október 23., péntek

Logó eltüntetése VirtualDub-val - LogoAway

Logó eltüntetése VirtualDub-val



Létezik az az eset, mikor van egy olyan videó fájlunk, melyen van egy logó, vagy bármilyen jel, amelyet szeretnénk eltüntetni róla. Például a tv társaságok által előszeretettel használt, körbe írt számok. Kedvenc videó feldolgozó szoftverünk ezen feladat elvégzésére is alkalmas. A végeredmény nagyban függ attól, hogy milyen az átalakítani kívánt anyag, illetve melyik plugint használjuk.




2015. október 17., szombat

Felirat a videóra VirtualDub-val

Felirat a videóra VirtualDub-val


Egyre kevesebb gyakorlati jelentősége van, de esetenként segítség lehet a felirat égetése .avi videofájlra. Például mobil eszközökön nagy segítség lehet, vagy egy bemutató készítésekor. A VirtualDub-on kívül szükségünk lesz a Subtitler nevű plugin-ra. Ezt beszerezhetjük a VirtualDub oldaláról is. A plugint egyszerűen be kell másolni a VirtualDub /plugins könyvtárjába.


2015. október 12., hétfő

Műveletek VirtualDub-val (vágás, egyesítés)

Műveletek VirtualDub-val (vágás, egyesítés)

Avi file-ok vágása


Erre a mûveletre akkor van szükséged, ha egy filmet több cd-re szeretnél vágni. Természetesen ezt újratömörítés nélkül végezheted el.
Itt jegyezném meg, hogy ha a vágandó avi mp3, ac3, esetleg Ogg Vorbis hangsávot tartalmaz, akkor a Nandub-ot, vagy a VirtualDubMOD-ot kell használnod, mert csak azok tudják ezeket a formátumokat hibátlanul kezelni, illetve szükséged lehet plugin-okra! Ezek Google segítségével pillanatok alatt beszerezhetőek!

2015. október 2., péntek

Bevezetés az VirtualDub-ba

Bevezetés a VirtualDub-ba


VirtualDub elsődleges célkitűzése, hogy intelligens átalakítási lehetőséget biztosítson videoállományainkhoz. Szűrő alapú technológiával dolgozik, melyeknek készlete bővíthető. Egy-egy ilyen szűrő egy-egy jellegzetes átalakításra, effektusra képes filmünkkel. Érdemes tehát az interneten gyűjtögetni a programhoz készült ingyenes, vagy nem túlságosan drága szűrőket, mert minél több jól hasznosítható példánnyal rendelkezünk, annál több lehetőséget biztosíthat nekünk a VDub. A program elsősorban AVI állományok feldolgozására szakosodott, de MPEG-1 folyamokkal is elboldogul (illetve szűrőkkel bővíthető a feldolgozható típusok sora). Mindazokat az AVI típusokat tudja kezelni, melyekhez kodeket installáltunk gépünkre. 

2015. szeptember 25., péntek

Ingyenes videó szerkesztő programok

Ingyenes videó szerkesztő programok


Amennyiben túl vagyunk a videónk rögzítésen, nagy valószínűséggel további műveleteket is szeretnék rajta végezni. A mai asztali számítógépek teljesítményét figyelembe véve, nincs is igazán szükségünk speciális céleszközökre a feldolgozáshoz. Az igazi korlátozást már csak a szerkesztő programok jelentik. Ezzel a kis összeállítással, az ingyenesen használhatóak közötti eligazodást szeretném segíteni. A bejegyzés következő részében szó lesz a fizetős változatokról, valamint a képernyő felvevő programokról is tervezek írni.

2015. szeptember 19., szombat

Digitalizáló kártya

Digitalizáló kártya


A videó-digitalizáló kártyákról általában

 


A videobevitelre alkalmas kártyák öt típusra oszthatóak, melyek az analóg M-JPEG, az analóg MPEG, a DV, az analóg DV és az egyéb kártyák csoportja. Ezek a kártyacsoportok további kettő csoportba osztható az alapján, hogy a videojellel valós időben, vagy nem valós időben dolgoznak. Ez a folyamat nem magára a tömörítésre vonatkozik elsősorban, hanem a különböző átmeneti effektusokra.

Digitális videó feldolgozás műveleti sorrendje

A digitális videófeldolgozás műveleti sorrendje

A digitális mozgókép rögzítésének szüksége


A digitális videotechnikában a jelfeldolgozás szüksége először a TV-stúdiókban mutatkozott, ugyanis a kor fejlett számítástechnikai eszközei olyan szakembereket és szaktudást igényeltek, mely nagyban hátráltatta annak elterjedését. Olyan költségkímélő módszert kellett kifejleszteni, amely nagyobb hozzáférhetőséget biztosított az analóg jelek digitalizálásához (A/D átalakítás), illetve a digitális jelek eredeti, analóg jellé való átalakításához (D/A átalakítás).

2015. szeptember 6., vasárnap

Videó digitalizálási folyamat

Videó digitalizálási folyamat




1. Leképezés


Leképezés a videojel digitalizálás első művelete, mely során az analóg képjelből egy kétdimenziós képfüggvény jön létre. Ez a kétdimenziós képfüggvény tartalmazza az analóg képi jelek egyes képkockáit. Különbség van monokróm képi megjelenítés és színes képi megjelenítésnél a leképezésben, ugyanis monokróm esetén a kétdimenziós képfüggvény értéke minden egyes függvénypontban arányosnak mondható a képelem világosságkódjával. Színes megjelenítésnél értelmezett leképezés kétdimenziós függvényében ezek az értékek három adatból arányosíthatóak, ez a képi elem világosságkódja és két színkódja. Az így kialakult képfüggvény lesz az alapja a további digitalizálási lépéseknek.

A hétköznapi életben leggyakrabban az analóg videó jelforrások csatlakozói Composite Video, S-Video és az Euroscart.




2015. augusztus 29., szombat

Digitális szöveg formátumok

Digitális szövegformátumok


A kép- és szövegdigitalizálás legáltalánosabb eszköze a szkenner. Működése nagyon egyszerű: egy fénypászta levilágítja a képet, majd egy képfelvevő elem (CCD) képpontokra bontja a képet. Kép digitalizálásakor nagyon fontos a felbontás beállítása, amit pont per inch-ben adunk meg. Minél nagyobb a felbontás, annál jobb a kép minősége, de a kép mérete is nagyobb lesz. 

2015. augusztus 22., szombat

Digitális kép formátumok

A digitális képformátumok létrehozása / képek digitalizálása


Négyféleképpen hozhatunk létre digitális képformátumokat. Egyik lehetőség, hogy digitális fényképezőgépet használunk, ami már eleve digitális formában hozza létre a képet és így lehet a megfelelő eszköz (többnyire adatkábel) segítségével a számítógépre helyezni. A másik megoldás, ami szintén azon az elven működik, hogy eleve digitális formában hozza létre a képet, az a lapolvasó használata. A lapolvasókról az analóg képből létrejön a kép digitális képe, ami lehetővé teszi használatát a multimédiaalkalmazásokban. A lapolvasóval történő kép beolvasás azonos az analóg képnek digitális formába történő konvertálásával, amit a lapolvasó a szoftverével együtt valósít meg. A művelet végén a háttértárban megjelenik a digitális képállomány. Harmadik lehetőség, hogy a számítógépre telepíthető szoftverek segítségével saját magunk hozunk létre digitális képeket. A negyedik lehetőség pedig az, hogy online alkalmazások segítségét igénybe véve szintén magunk alkotunk digitális képet.

2015. augusztus 15., szombat

Digitális audió formátumok

Digitális audió formátumok

 

Miután bejuttattuk valamilyen úton-módon a számítógépünkbe a rögzíteni kívánt hangot, a PCM eljárást használva alakul át, analógból digitálissá. Az átalakítás két részből tevődik össze: a mintavételi frekvenciából és a hang bitmélységéből. Ez gyakorlatilag úgy néz ki, hogy minél többször veszünk mintát az analóg forrásból annál folyamatosabb lesz a felvétel. A másik összetevővel leírjuk, hogy hányféle különböző alakot érzékelünk. A CD lemez minősége így néz ki: 44100 Hz, 16 bit és egy perc hang 10 Mb-ot foglal percenként.

2015. augusztus 7., péntek

Digitális videó formátumok

Digitális videó formátumok


Manapság egyáltalán nem számít újdonságnak, hogy filmeket otthoni környezetben is jó minőségben nézhetünk. A gyorsuló internet elérések segítségével egyre több forráshoz férhetünk hozzá, ám nem mindig egyszerű a választás, hogy melyiket válasszuk. Mivel manapság az okos tv-k korát (nem számít elérhetetlennek a 3D élmény sem) éljük, így tekintsük át melyek az elterjedt formátumok amelyekkel eltölthetjük szabadidőnket.

2015. július 31., péntek

Digitalázás - Tisztázzuk az alapokat!



A digitalizálás fogalma


Bár divatos és gyakran használt kifejezéssé vált a digitalizálás, elöljáróban nem árt tisztázni, mit is értünk alatta. A fogalom azt a műveletet takarja, amelynek során főként egy más hordozón már megjelent művet (szöveget, képet, hangot) számítógéppel olvasható, kódolt formába teszünk át.