2015. szeptember 19., szombat

Digitális videó feldolgozás műveleti sorrendje

A digitális videófeldolgozás műveleti sorrendje

A digitális mozgókép rögzítésének szüksége


A digitális videotechnikában a jelfeldolgozás szüksége először a TV-stúdiókban mutatkozott, ugyanis a kor fejlett számítástechnikai eszközei olyan szakembereket és szaktudást igényeltek, mely nagyban hátráltatta annak elterjedését. Olyan költségkímélő módszert kellett kifejleszteni, amely nagyobb hozzáférhetőséget biztosított az analóg jelek digitalizálásához (A/D átalakítás), illetve a digitális jelek eredeti, analóg jellé való átalakításához (D/A átalakítás).


A különböző eljárások eredményeként az A/D és D/A átalakítások után a forrásállományban nagymértékű minőségbeli romlás jelentkezett. A digitális videózással foglalkozó szakemberekben megfogalmazódott az igény: olyan módszert kellett kidolgozni, melyben ez a kompatibilitási probléma a minimálisra csökkenthető.
A digitális képkészítés technikai megoldásai különbözőek lehetnek. A digitalizálás folyamatát nagyban befolyásolja a digitalizálást végző eszköz, berendezés. Beszélhetünk digitális állókép és digitális mozgókép létrehozásáról.

A digitális videofeldolgozás műveletei


A digitális videofeldolgozás műveleti sorrendje a következő:

• mozgókép rögzítése kamerával
• digitalizálás (analóg vagy digitális forrásból)
• szerkesztési műveletek
• utómunkálatok a publikálás előtt (effektezés, feliratozás, hangosítás)
• archiválás

A videofeldolgozási műveletek nagy kihívásokat támasztanak még a multimédiás számítógépekkel szemben is, ha a szükséges erőforrásigényt nézzük.
Megkülönböztetünk valós idejű, lineáris szerkesztést, és nem-lineáris szerkesztést. A lineáris szerkesztési eljárásban a forrásjelet vágópulton keresztül tárolják mágnesszalagon. Napjainkra a számítógépek teljesítménye lehetővé tette a nem-lineáris szerkesztési módot, melyben a forrásjelet a számítógépre rögzíthetjük, és szerkesztés után tárolhatjuk a nekünk megfelelő módon.




A digitális képkészítés technikai megoldásai különbözőek lehetnek. A digitalizálás folyamatát nagyban befolyásolja a digitalizálást végző eszköz, berendezés. Beszélhetünk digitális állókép és digitális mozgókép létrehozásáról.

Tervezés, előkészület és forráskiválasztás a digitalizálási folyamatban

Tervezés és forráskiválasztás


Minden digitalizálási feladat első lépése egy digitalizálási terv készítése, melyet a későbbiekben folyamatosan be kell tartanunk ahhoz, hogy a feladat sikeresen zárulhasson. Ha több ember végzi a digitalizálási folyamatot, akkor az ő bevonásuk is szükséges lehet a terv készítésénél.
Határozzunk meg a digitalizálási feladat témáját, hiszen ezzel nagyban szűkíthetjük a feladathoz szükséges erőforrások körét.
 

A digitalizálandó elem forrásának eredete különböző lehet attól függően, hogy azt milyen eszközzel állítottuk elő, és milyen formában tároltuk. Fontos, hogy ki tudjuk választani azt a megfelelő forrásanyagot, mely a digitalizálás folyamatában is tökéletes lesz, hiszen hiába szeretnénk egy csúcsminőségű digitalizált állományt, ha ahhoz nincs megfelelő minőségű, és mennyiségű forrásanyagunk. Ha a hozzáférhető forrásanyagok mennyisége soknak bizonyul, különböző szempontok alapján szelektálni kell azokból. A forrásanyag kiválasztásánál, ha azok túl nagy számban felelnek meg a feldolgozási szempontoknak, külön rendezési feladatunk is lesz.
A forrásszintű anyagok birtokában tartsuk szem előtt a következőket:

  •     a forrásanyag állapota
  •     a digitalizálás célja
  •     szerzői és felhasználási jogok kérdése
  •     már létező digitalizált forma megléte
  •     feldolgozást megelőző biztonsági másolat megléte
  •     későbbi felhasználhatóság

Előkészület a digitalizálásra


A digitalizálás megkezdése előtt szükséges még a megfelelő hardver és szoftverkörnyezet kialakítása, hiszen ezek hiányában nem végezhető el a meghatározott feladat.
A mozgókép digitalizálásához szükségünk van digitalizáló kártyára vagy digitális kamerára, esetleg más külső eszközre. A szükséges hardvereszközök típusát, minőségét is figyelembe kell vennünk, hiszen legtöbbször ezek határozzák meg, hogy milyen lesz a késztermékünk a digitalizálás végén. Egy nagy felbontású digitális kamera birtokában sok időt és munkát takaríthatunk meg, és ez érvényes bármilyen hardvereszközre, amit munkánk során használunk.



A megfelelő szoftverek kiválasztásánál az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni:

  •     a forrásszintű bemeneti adatok fogadásának képessége
  •     a szükséges feladatok elvégezhetősége
  •     a kívánt kimeneti formátumok előállíthatósága
  •     gyorsaság és minőség
  •     nagy állományméterű fájlok használata

Több ingyenes program is biztosítja ezeket a lehetőségeket, de a kereskedelmi forgalomban kapható szoftverek többnyire nagyobb tudással rendelkeznek ingyenesen terjesztett társaikkal szemben. Nagyobb méretű digitalizálási folyamat előtt érdemes több programmal is megismerkedni, és ezután kiválasztani a megfelelőt.


A digitalizálandó forrásanyag


Sok esetben a forrásszintű anyag eredetéből adódóan figyelnünk kell annak biztonságos kezelésére, hiszen egy ritka, vagy nagy értéket képviselő forrás sérülése nem csak anyagi vonzatban, de a keletkező digitális állomány minőségromlásában is káros lehet. 



A videodigitalizálás feltételének fizikai követelményei:

  •     videojel forrás (analóg vagy digitális) vagy a videojelet előállító eszköz
  •     a digitalizálást végző eszköz (számítógép hardveres és szoftveres környezetben, esetleg külső eszköz, digitális kamera)
  •     tárolási eszköz

A digitális kamerák elterjedtsége egyre nagyobb, főleg a digitalizálási projektek területén. Legtöbbször egy előre megírt forgatókönyv alapján végzik a forgatási folyamatot, ebből adódóan a digitalizálási folyamat fontos építőköve a digitális mozgóképre vonatkozó forgatókönyv megírása. A forgatókönyvnek a lehető legpontosabban le kell írni a felvétel menetét.


Kamera elemei Kamera elemei Elképzelhető, hogy a digitalizálási project adott technikai feltételei nem teszik lehetővé megfelelő minőségű digitális kamera használatát, de a minőségi termék létrehozásának szempontja mégis oly mértékű, hogy annak szükségessége fontos. Ebben az esetben a bérlési lehetőséget sem szabad elfelejtenünk, hiszen a technikai eszközök rendelkezésre állása, és használata sokkal nagyobb mértékű költségnövekedést eredményezhet, mint az esetleges kölcsönzési költség. Nonprofit, vagy saját célú digitalizálási folyamatnál is törekednünk kell a maximális minőségre, ezért a megfelelő digitális kamera beszerzése a legfontosabb eszközszükségleti megoldás. 



A kamera használatakor törekedjünk a lehető legtöbb olyan kiegészítő tárgyi eszköz igénybevételére, ami a megfelelő minőséget biztosítani tudja. Ilyen kiegészítő eszközök az állványok, a különböző megvilágítást elősegítő vakuk, reflektorok, optikák, objektívek. Az állványok használatával biztosítjuk a fix tartást, hiszen a kézben tartott kamera közel minden esetben a kép remegését eredményezheti. A megfelelő megvilágítás a különböző képi elemek ugyanazon színvilágát hivatott segíteni, ugyanis a nem megfelelő fényviszonyok még az azonos környezeti hatásokkal felvett képi anyagok különbözőségét is eredményezhetik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése