2015. szeptember 6., vasárnap

Videó digitalizálási folyamat

Videó digitalizálási folyamat




1. Leképezés


Leképezés a videojel digitalizálás első művelete, mely során az analóg képjelből egy kétdimenziós képfüggvény jön létre. Ez a kétdimenziós képfüggvény tartalmazza az analóg képi jelek egyes képkockáit. Különbség van monokróm képi megjelenítés és színes képi megjelenítésnél a leképezésben, ugyanis monokróm esetén a kétdimenziós képfüggvény értéke minden egyes függvénypontban arányosnak mondható a képelem világosságkódjával. Színes megjelenítésnél értelmezett leképezés kétdimenziós függvényében ezek az értékek három adatból arányosíthatóak, ez a képi elem világosságkódja és két színkódja. Az így kialakult képfüggvény lesz az alapja a további digitalizálási lépéseknek.

A hétköznapi életben leggyakrabban az analóg videó jelforrások csatlakozói Composite Video, S-Video és az Euroscart.




 

2. Mintavételezés


A mintavételezés az a művelet a digitalizálási folyamatban, amikor az analóg képjel és a digitális képkocka közötti kapcsolt létrejön. A mintavételezés legfőbb tulajdonsága annak mértéke. Gyakorlatilag, ha több részre bontjuk fel az analóg jelünket, jobb minőségű digitális végeredményt kapunk. A mintavételezés mértéke nem egy szabadon beállítható mértékű tulajdonság, ugyanis a mintául szolgáló elemi területegységek száma meg kell, hogy egyezzen a digitális kép elemi egységeinek számával, vagyis amennyi képpontból áll majd a digitális képünk. Ha a digitális képünk 720 x 576 képpontból épül fel, akkor a mintavételezés minden egyes képpontban megtörténik, azaz 414720 minta készül (PAL DVD felbontás).

 

3. Kvantálás


A videojel digitalizálásának a leképezést és a mintavételezést követő, egyben utolsó művelete a kvantálás. A kvantálás során egy elektromos jel ábrázolásra kerül bináris számokkal, pontosabban a mintavételezett képpont megkapja világosságkódját és két színkódját, mely adat már feldolgozható, az adatok digitális képként megjeleníthetőek. A képpont értékei az analóg-digitális átalakító által biztosított bitszámon történhet. Ha színes képet digitalizáltunk, a kvantálás a három alapszín különbségéből adódóak külön-külön történik, ezután a digitális képpont megkapja a három alapszín értékét, mely a vörös, a kék és a zöld. Az így kapott adatok alapján konkrétan definiálódnak az egyes képpontok, ezáltal ábrázolódik a digitális kép. Itt dől el az is, hogy milyen minőségű lesz az elmentett videó anyagunk.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése