2016. január 9., szombat

VirtualDub tippek-trükkök - Zajszűrés 1.

VirtualDub tippek-trükkök - Zajszűrés 1.

Temporal Cleaner Filter


Előfordulhat olyan eset, hogy a videó forrás amivel rendelkezünk rossz minőségű, különféle képi hibák lépnek fel. A leggyakoribb hiba a felvétel zajosodása, vagyis apró pontok (hangyák) megjelenése a képen. Erre mutatok most be egy nagyon sokrétűen beállítható szűrőt, mellyel ráadásul költséghatékonyan dolgozhatunk, hiszen ingyenesen használható! (Letölthető itt.)



Miután letöltöttük, és bemásoltuk a megfelelő helyre a szűrőt, a szokásos Filters menüpontban meg is kezdhetjük a használatát. Elsőre talán kicsit bonyolultnak tűnik a használata, de kis gyakorlással jó eredményt tudunk elérni. Amennyiben több ugyanolyan típusú zajjal rendelkező felvételünk van, érdemes elmenteni a jó beállításokat a File/Save proocessing settings... menüpont használatával. A program felülete két oszlopra van felosztva, a bal oldalin a világossággal kapcsolatos értékeket, míg a jobb oldalin a színekkel kapcsolatos értékeket szabályozhatjuk.


A. Itt állíthatjuk be annak az értékét, hogy a szűrő mennyire érzékenyen reagáljon a képváltásokra. Ez azért lényeges, mert ha túl magas értéket állítunk be "szellemképessé" válhat a felvétel, ha túl alacsonyat akkor nem megfelelő a zaj eltávolítása.



B. Fényesség küszöb beállítás, a megadott paraméterek közt, mellyel a felvételünk eredeti fényerejét határozhatjuk meg.

F. Amikor két azonos képkockánk van egymás mellett, meghatározhatjuk az eltérést a kettő közt a szűrő használat után. Ezen érték alacsonya tartásával tudjuk elkerülni a "statikus zaj" keletkezését.

D. Amennyiben bekapcsoljuk ezt a jelölő négyzetet akkor a program a YUV színtérben dolgozik, megkülönböztet fényerő és színtelítettség értékeket. A feldolgozás jobb minőségűvé válik, azonban tovább tart a folyamat.

C. A felvétel "színességét" szabályozhatjuk. Az emberi szem kevésbé érzékeny a színek eltérésére, mint a fényesség változásra, ezért nagyobb értékeket is alkalmazhatunk.

G. Két szomszédos kockán lévő eltérés nagyságának mértékét tudjuk beállítani. A túl magas érték zajosodáshoz vezethet.

E. A jelölőnégyzet pipálásával elérhetjük, hogy a fényesség értékeket rögzíthetjük. Ezt használhatjuk arra, hogy mindig az adott értékhez viszonyítson a program. A feldolgozás minőségét nem befolyásolja ez a opció.

Show motion area bekapcsolásával a szűrő kékre színezi azokat a változtatásokat amiket végrehajtott. Ellenőrzés céljából hasznos lehet.

Kellemes próbálgatást!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése